środa, 7 grudnia 2016

Mów Prawdę!!Tytuł dzisiejszego postu, jest bardzo ważnym elementem w życiu każdego człowieka, nie tylko dziecka. 

Czym jest prawda, co powoduje? 

Najprościej rzecz ujmując prawda jest stan faktyczny danej sytuacji. Co się dzieje, gdy  mówimy prawdę:


  • budujemy zaufanie, 
  • jesteśmy uczciwi i szczerzy wobec innych,

Prawda dla dzieci jest niezwykle ważna, zawsze trzeba wyjaśnić zaistniałą sytuację zgodnie z rzeczywistością, lecz należy pamiętać o rozwoju i możliwościach poznawczych naszych pociech. 
np 1. Idziecie do dentysty, to nie mów, że idziecie na plac zabaw, po czym nagle wchodzicie do lekarza. 2. Idziecie na szczepionkę i dziecko pyta czy będzie boleć,  jeśli nie masz pewności, że nie, to nie odpowiadaj w ten sposób. 3. Pogrzeb, śmierć- są to tematy bardzo trudne. Dzieciom bardzo ciężko sobie uświadomić, że ktoś umarł i już nigdy więcej tej osoby nie zobaczą. Jeśli dzieci są bardzo małe- możemy powiedzieć, że np babcia, dziadek poszli do aniołków i patrzą z góry na niego, ale już do niego nigdy nie przyjdą. Starszym dzieciom należy wyjaśnić dlaczego bliska osoba odeszła. Dzieci wbrew pozorom są bardzo mądre i inteligentne, lecz trzeba im pewne sprawy wyjaśniać na miarę ich rozwoju. 


Mówiąc prawdę dziecku okazujesz  mu szacunek, dbasz o jego prawidłowy rozwój oraz poczucie własnej wartości ( dziecko jest świadome swoich wad i zalet, wie jak je wykorzystać, co należy poprawić itp).  Prawda pozwala iść prostą i otwartą drogą przez "świat". 

Ważne dla rodziców!!!
Nie mówicie dzieciom więcej, niż one tego oczekują. Czasami my rodzice popełniamy błąd wyjaśniając wszystko od razu. Zdarza się często, że dziecko potrzebuje tylko kilku informacji do zaspokojenia swojej ciekawości. Obserwujmy dzieci, ich zachowanie może nam wiele powiedzieć. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)