środa, 26 października 2016

Seksting - kolejne niebezpieczne działania w "sieci"


W dobie internetu, gdzie każdy ma dostęp do mass mediów, nie trudno dostrzec nowe zagrożenia. 

Temat Cyberprzemocy został opisany wcześniej , spotkać się również możemy z uwodzeniem przez internet, szkodliwymi treściami- zazwyczaj są to materiały pornograficzne,  nadużywaniem internetu- uzależnienie oraz Seksting.

Nowe technologie komunikacyjne i internetowe dają wiele możliwości na rozwój, ale również złe korzystanie z nich może doprowadzić do agresji, zaniedbań, a także autodestrukcji. 

Czym jest seksting. 

SEKSTING  -( nazwa pochodzi od dwóch słów seks oraz texting - czyli treści ) jest to przesyłanie pomiędzy użytkownikami telefonów komórkowych wiadomości o charakterze  seksualnym, współcześnie w  erze komórkowej, gdzie każdy telefon ma wbudowany aparat - za seksting uważa się przesyłane lub wymiana zdjęć lub filmów o charakterze seksualnym. 

Skala sekstingu 

Według badań przeprowadzonych przez Fundacje Dzieci Niczyje,  swoje nagie lub prawie nagie zdjęcia w wieku od 15 - 18 lat przesłał co 9 nastolatek,  dziewczęta znacznie częściej wysyłają tego typu zdjęcia, niż chłopcy. Natomiast chłopcy są zdecydowanie częściej odbiorcami (  nieco ponad 1/3 nastolatków przyznaje, że otrzymuje treści sekstingowe).

Ryzyko Sekstingu

Zachowania sekstingowe są bardzo niebezpieczne. Wysyłając swoje zdjęcie, tracimy nad nim kontrole,  zdarzą się również, że odbiorca takie treści przekazuje dalej, bądź udostępnia na portalach społecznościowych, grupach dyskusyjnych itp. Zdarzyć się może również, że ktoś będzie chciał wyłudzić zdjęcie o charakterze erotycznym - szantażując ofiarę. 

Jak zapobiegać sekstingowi 


 • rozmawiać z młodzieżą o takich niebezpieczeństwach  w sieci,( edukacja na temat Sekstingu) 
 • edukacja na temat seksualności oraz szacunku do własnego ciała.
 • edukacja na temat ochrony prywatności w sieci,
 • szkoła musi wypracować procedurę reagowania na takie zjawisko.
 • Pomoc ofierze - nie krytykować i nie obwiniać, pomóc w usunięciu kompromitujących materiałów, pomoc w znalezieniu sprawców i ukaraniu ich. 

Drodzy rodzice i nauczyciele, 

Moja uwaga, Bardzo Was proszę rozmawiajcie z dziećmi o seksie, seksualności, o szacunku do samego siebie i drugiego człowieka, o odpowiedzialności.  Zdaje sobie sprawę, że wielu rodziców nie potrafi rozmawiać na tematy "Tabu", lecz warto, jeśli jest to bardzo duży problem udać się do pedagoga, psychologa, który wytłumaczy i pomoże przejść przez tak trudy okres dojrzewania dla nastolatków. 

Jeśli w szkole nie ma takiego programu profilaktycznego - spróbujcie zaproponować i podyskutować z dyrekcją. 

Jak to mówią: lepiej zapobiegać, niż leczyć" Ważne!
Jeśli natrafisz na kompromitujące zdjęcia - zgłoś  www.dyzurnet.pl  Reaguj nie bądź obojętny 

2 komentarze:

 1. Nigdy o tym nie słyszałam. Ale rzeczywiście to niebezpieczne dla młodzieży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu, ja właśnie jestem po szkoleniu, Tyle jest zagrożeń dla dzieci w sieci, że szok. Strasznie trzeba być uważnym

   Usuń

Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)