Nikt nie jest Doskonały!!!


Nikt Nie jest Idealny !!! 


W oczach małego dziecka jesteśmy wszechwiedzący, wszechmogący, mający zawsze i wszędzie racje-

jednym słowem DOSKONALI. Niestety, dobrze wiemy, że jest to tylko złudzenie, ponieważ każdy z nas, nawet Ci najmądrzejsi, najlepsi mają swoje słabości i wady- nikt, ale to nikt nie jest Idealny i doskonały. Twoje dziecko powinno jak najszybciej poznać prawdę. Dzięki świadomości,  nie ma osób doskonałych, będzie rozwijało się prawidłowo, dorastało swobodnie, będzie próbowało swoich sił i możliwości najlepiej jak tylko potrafi, będzie podejmowało ryzyko bez obaw i wstydu niepowodzeń.


Kilka zasad:

  • Nie wymagaj od dziecka, by było doskonałe. Wymagania wobec dziecka ponad jego siły, działają niszcząco oraz zniechęcają do dalszego działania, zaniżają poczucie własnej wartości i samoocenę. Oczekiwania wobec dziecka powinny być na miarę jego możliwości, temperamentu, zdolności i wieku.

  • Nie wymagaj od innych, by byli doskonali. Akceptuj niedociągnięcia nie tylko najbliższych: męża, dzieci, ale także innych ludzi, współpracowników, pracowników sklepów, w których robisz zakupy. Nie oznacza to, że mamy tolerować brak kultury czy  brak kompetencji, lecz wyrabiamy w sobie nawyk cierpliwości i tolerancji - każdy ma prawo mieć gorszy dzień. 

  • Nie ukrywaj swoich błędów  przed dzieckiem, Ważne, aby twoje dziecko wiedziało, że rodzice  nie są nieomylni, i co najważniejsze potrafią się do tego przyznać.

  • Nie wymagaj od siebie doskonałości. Nie ma idealnych rodziców, przebacz sobie jeśli nie uda Ci się czegoś zrobić,w  sposób jaki oczekiwałeś. Każdy popełnia błędy, przyznaj się do nich, wyciągnij wnioski i żyj dalej. 

  • Do końca wybaczaj swojemu dziecku jego błędy, akceptuj Je bezwarunkowo. Nigdy nie mów, że będziesz je mniej kochać, bo się  źle zachowuje. Oczywiście, tutaj mowa o tym, aby twoje dziecko, zawsze było świadome Twojej miłości, szacunku  do Niego. Trzeba zwrócić uwagę za złe zachowanie, ale nie rozpamiętujmy tego zdarzenia na okrągło - więcej  O ABC dobrego wychowania - kilka sposobów  w miesięczniku Przyjazny Pedagog Numer 1 - Miesięcznik- Przyjazny Pedagog , Kwiecień 2016

Nie obawiaj się, że jeśli nie wymagasz od Niego perfekcji, obniży swoje starania. Zazwyczaj dzieci, które nie obawiają się popełniania błędów, chętniej podejmują próby działania. Dorastają w swobodnej atmosferze, w lepszym mniemaniu  o sobie, rzadziej cierpią z powodu braku pewności siebie oraz rzadziej popadają w poważne choroby min. depresja. 

Warto uświadomić dziecko, że nikt nie jest idealny. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)