Nie od dziś wiadomo, że dzieci potrzebują pochwały, tylko istnieje wiele teorii: jak często i w jaki
sposób chwalić dziecko.
Niektórzy specjaliści twierdzą, że trzeba chwalić dzieci szczodrze i bezgranicznie, inni natomiast mówią o umiarze. Twierdzą, że poprzez zbyt często pochwały dziecko może stracić trzeźwość i rzeczywistość w ocenianiu swoich osiągnięć.
Zaleca się chwalić ZACHOWANIE dziecka (np bardzo ładnie postąpiłeś, gdy pożyczyłeś autko koledze) , a nie DZIECKO( jesteś najwspanialszym chłopcem).
Dlaczego chwalimy zachowanie, a nie dziecko?
Jeśli będziemy powtarzać, wpajać dziecku, że jest najlepsze, najwspanialsze, wszystko robi idealnie, może to doprowadzić do wychowania :
- nieporadnego perfekcjonisty, który może obawiać się, że nie spełni wygórowanych oczekiwań rodziców, i może przestać nawet próbować ich wykonać.
- egoisty, który będzie uważał siebie za "pępek " świata, któremu wszystko się należy. Podczas gdy coś nie będzie po jego myśli, od razu obwini za to kogoś innego, bądź po poważniejszej porażce może zamknąć się w sobie. Co w późniejszym czasie może doprowadzić do depresji ( jeśli te porażki się nawarstwią - a dziecko sobie z nimi nie będzie umiało poradzić, i zrozumieć dlaczego się mu nie powiodło, skoro jest najlepsze)
Przykłady i typy pochwał, Sam wybierz, które jest najbardziej odpowiednie dla Ciebie i Twojego dziecka.
- Chwalimy zachowanie np. bardzo ładnie się dzisiaj bawiłaś z Kasią:)
- Chwalimy za wysiłek np . bardzo się starałeś być cicho, gdy Madzia spała. Dziękuję Ci.:)
- Pochwała Frazowa np Podoba mi się sposób, w jaki pozbierałeś zabawki po pokoju.
Staraj się pochwalić dziecko codziennie, na pewno znajdzie się coś, za co można Go pochwalić, i zmotywować do dalszej pracy i działania( np ładnie posprzątałeś pokój, teraz wygląda pięknie ). Nie zachowuj komplementów tylko dla dziecka. Niech Ono widzi, że chwalimy i innych członków rodziny, a także innych ludzi.
Naucz dziecko, aby doceniało samo swoje osiągnięcia, pomimo twojej aprobaty np. Jak się czujesz, gdy samodzielnie wszedłeś na zjeżdżalnie, jesteś z Siebie dumny??. - wzmacniaj jego poczucie wartości.
Zawsze pochwalaj takie cechy jak: poczucie humoru, uprzejmość, życzliwość, umiejętność znalezienia różnych przedmiotów, bierzące osiągnięcia malucha, szacunek, uczynność, zaangażowanie.
Nie ma to znaczenia jaką metodę pochwał wybierzesz, musi być jedynie szczera i odpowiednia.
Rada:)
Pomimo opinii wszystkich specjalistów, nie wahaj się komplementować Swojego dziecka.
Powiedz, że Go kochasz, że jest wspaniały, mądry, silny itp. Szczera i spontaniczna pochwała ze strony rodziców jest bardzo potrzebna dzieciom. Wiadomo, wszystko z umiarem:)
Pamiętaj!!!!!!
Udzielaj pochwał często, aby pobudzić do działania, ale z umiarem by nie straciły na wartości i szczerości. Nie udzielaj pochwał za rzeczy, które tak naprawdę nie zasłużyło, ale nie stawiaj maluchowi zbyt wysoko poprzeczki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)