sobota, 20 sierpnia 2016

Mamo, Tato - pobaw się ze mną!!!

Zabawa  jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wasze maluchy potrzebują Was, jako partnerów do wspólnej zabawy, ponieważ są bardzo towarzyskie, a także dzieci dwuletnie nie są na tyle rozwinięte, aby samodzielnie organizować sobie czas podczas zabawy. 
Kilka porad jak zachęcić dziecko, aby na kilka chwil samodzielnie się pobawiło:) .

Należy pokazać  dziecku, że rodzice również mają inne obowiązki domowe, niż tylko zabawa z dzieckiem, ( np mama musi ugotować obiad, a dziecko w tym czasie może pobawić się samo- oczywiście pod nadzorem rodzica- NIGDY, ale To NIGDY nie zostawiaj dziecka samego)


 • Pokaż dziecku, jak się bawić- małe dzieci - pomimo, że są stworzone do zabawy potrzebują wskazówek, w jaki sposób  mają używać zabawek. np pokaż, jak złożyć klocki, aby się nie rozchodziły) Im więcej czasu na początku dziecku poświęcisz, tym szybciej odkryje, jak wiele radości może mu dać samodzielna zabawa. 
 • Bądź w pobliżu dziecka -  dzieci chętniej bawią się samodzielnie, jeśli jest ktoś koło nich. Możecie rozłożyć kocyk na podłodze i położyć mięciutkie podusie  i każdy z Was wziąć swoją książkę do czytania. Dziecko ogląda swoje bajeczki, a mama może spokojnie poczytać książkę, czy gazetę:)
 • Wymknij się dyplomatycznie ze wspólnej zabawy - baw się z dzieckiem, zorganizuj czas, tak aby chciało się bawić. Po pewnym czasie zacznij coraz mniej ingerować w zabawę, a następnie po chwili powiedz, że idziesz np. zrobić obiadek, ale jesteś obok i jeśli będzie miało ochotę to przyjdziesz i się z nim pobawisz. 
 • Zorganizuj dziecku czas i zabawę - Twoje dziecko jest jeszcze malutkie, aby samo to uczyniło.  Jeśli zorganizujesz zabawę, tak aby dziecko miało co robić, w co się bawić. Możesz liczyć na chwilę relaksu.
 • Odmierzaj czas- istnieją sytuacje, w których dziecko musi pobawić się samodzielnie. Jak to zrobić, jak powiedzieć dziecku, że za 10 minut będziecie się mogli znowu wspólnie bawić. Mianowicie dla dziecka dwuletniego i starszego czas określany w jednostkach zegarowych jest abstrakcją. Dlatego lepiej włącz dziecku bajkę i powiedz, że jak skończy się bajeczka znowu się pobawicie wspólnie. Taka miara czasowa jest dla dziecka zrozumiała. 
 • Cierpliwość - Nauka samodzielności, w tym samodzielnej zabawy często bywa procesem długotrwałym. Nie zrażaj się, nie myśl, że inne dzieci już potrafią się same bawić. Pamiętaj każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Ciesz się z malutkich kroczków. 


2 komentarze:

 1. Coś dla mnie. Moje dzieci nie lubią się same bawić. Może właśnie muszę im pokazać jak to robić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Tylko trzeba pamiętać, że nasze dzieciaczki nas potrzebują, naszej uwagi bez względu na wiek.
   Pozdrawiam Cię Gosiu :)

   Usuń

Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)