Trzeci Tydzień ciąży:)

źródło
Trzeci Tydzień ciąży:) 

Jeżeli ciąża jest nie planowana to pewnie nawet nie wiesz, że jesteś w ciąży w odwrotnym przypadku domyślasz się jakie procesy zachodzą obecnie w Twoim organizmie, domyślasz się, że mogło dojść do zapłodnienia. Tak naprawdę to dopiero w tym tygodniu następuje zapłodnienie i od niego można by zacząć liczyć wiek ciąży (jak już pisaliśmy wcześniej istnieją dwie metody liczenia wieku ciąży). Po intymnym zbliżeniu ok. 250 milionów plemników rozpoczęło wyścig do Twojej komórki jajowej a wygrać może tylko jeden najsilniejszy i najsprytniejszy i to właśnie wtedy rodzi się życie. Warto zauważyć, że każda komórka posiada chromosom X, a plemnik chromosom X lub Y. Przy wniknięciu do komórki plemnika z chromosomem X – będziemy oczekiwać dziewczynki, jeśli plemnik będzie miał chromosom Y – to będzie to chłopiec. Gdy już dojdzie do połączenia komórki jajowej z plemnikiem w tym momencie poczęte dziecko zyskuje od razu niezmienny układ genów, z którym się urodzi. Już w momencie zapłodnienia zapada decyzja, jaka jest płeć dziecka, powstaje jeden, niepowtarzalny człowiek. Ma już ustalone niektóre cechy charakteru i temperament, jak również kolor oczu, włosów oraz podatność na pewne choroby. Zapłodnione jajeczko (zygota) wędruje ok.5 dni przez jajowód do macicy, przechodząc cały czas podziały. Początkowo dzieli się na 2 komórki, potem na 4, potem na 8 i tak aż do 32 komórek i trafia do macicy. Tam z kolei przechodzi kolejno w morulę i blastocystę, czyli kulistą bryłkę złożoną z komórek. Twoje dziecko w tym momencie ma wielkość główki od szpilki.

Pod koniec tego tygodnia możesz zauważyć niewielkie plamienie. Jest to tzw. plamienie implantacyjne (jest ono bardzo nieznaczne i pojawia się u mniejszości ciężarnych a w ogóle większość kobiet nie zauważa zmian), które może być spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w mocno ukrwionej błonie śluzowej macicy (proces ten zaczyna się 6 dni po zapłodnieniu). W tym momencie Twoje ciało zaczyna produkować hormon hCG – gonadotropinę, która informuje jajniki, aby zaprzestały produkcji jajeczek, i gwałtownie uruchamia zwiększoną produkcję estrogenu i progesteronu, który powstrzymuje macicę przed złuszczaniem śluzówki, powoduje wzrost blastocysty i stymuluje rozwój łożyska. Wokół zarodka zaczyna gromadzić się płyn owodniowy, który jest ochroną i swego rodzaju poduszką amortyzującą dla dziecka przez całą ciążę. W tym czasie następuje zasadniczy rozwój płodu: zaczyna się rozwijać mózg, rdzeń kręgowy, serce, układ pokarmowo-wydalniczy. 

Jeżeli w pierwszych dniach po zapłodnieniu zdarzyło ci się np. wypić alkohol, opalać w solarium czy przyjąć lekarstwa na infekcję itp. Nie martw się, na tym etapie ciąży nie stanowi to dla niej zagrożenia. Powinnaś już jednak zacząć modyfikować swoją dietę - zrezygnuj z produktów, których i tak nie będzie ci wolno jeść w kolejnych miesiącach ciąży, a które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia dziecka - serów pleśniowych, surowych ryb i surowego mięsa. W tym okresie staraj się już dużo odpoczywać, relaksować i dobrze się odżywiać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)