Adopcja - dobro dziecka, powinno być zawsze na pierwszym miejscu.!!!

Adopcja - bardzo ważna i poważna decyzja, Warto pomyśleć kilka razy. Aby nie skrzywdzić siebie i dziecka!!.













Adopcja – jest to przysposobienie(usynowienie ).


Adopcja jest to forma przyjęcia do rodziny osoby spoza kręgów rodzinnych - dziecka w wieku dziecięcym, której następstwem jest stworzenie więzi rodzinnej podobnej do pokrewieństwa czyli uznanie dziecka za swoje.Przysposobienie jest to stosunek prawny wynikający z woli rodziców adoptujących dziecko wytwarza się między nimi stosunek rodzicielski .Adopcja jest formą prawna, która w sposób sztuczny stwarza najbliższe pokrewieństwo co powoduje, że rodzice i dziecko ( przysposabiający i przysposobiony ) mają prawa i obowiązki względem siebie. :władza rodzicielska, stan cywilny, obowiązek alimentacyjnywszystko to co charakteryzuje naturalny stosunek rodzicielski względem dziecka .


Obecnie istnieją trzy rodzaje adopcji (przysposobienia):



  • przysposobienie pełna
  • przysposobienie całkowite
  • przysposobienie niepełne



Adopcja pełnaPrzysposobienie pełne- pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym powstaje taki sam stosunek, jaki występuje pomiędzy rodzicami i dziećmi.Zatem ustaje dotychczasowa władza rodzicielska lub opieka nad przysposobionym, chyba że mamy do czynienia z przysposobieniem pasierba, wówczas władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.W związku z tym, iż przysposabiający uzyskuje wszystkie uprawnienia i obowiązki wynikające z władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, można wobec niego stosować wszelkie zarządzenia z tym związane, a wiec między innymi istnieje możliwość zawieszenia władzy rodzicielskiej, czy też chociażby jej pozbawienia. Za przykład może posłużyć między innymi sytuacja, w której dochodzi do zaniedbywania przez adoptującego obowiązków wobec adoptowanego, wówczas można go pozbawić sprawowanej władzy rodzicielskiej i ustanowić opiekę dla dziecka.


Istota adopcji całkowitej


Istota adopcji całkowitej polega na ty
m, że rodzice wyrażają zgodę na adoptowanie swego dziecka w przyszłości bez wskazania osoby, która to dziecko adoptuje. Zgoda wyrażona przez rodziców na przysposobienie całkowite nosi nazwę zgody blankietowej. Zgoda może być odwołana poprzez złożenie oświadczenia przed sądem opiekuńczym, nie później niż przed wszczęciem postępowania o przysposobienie.

Zaznaczyć należy iż wyrażenie zgody stanowi prawo osobiste rodziców, a nie element ich władzy rodzicielskiej. W związku z tym, prawo do wyrażenia zgody przysługuje również osobom, które posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych – czyli nie mają władzy rodzicielskiej. W wyjątkowych sytuacjach – w przypadku rodziców o ograniczonej zdolności do czynności prawnych – wyrażenie zgody może zostać pominięte. Ciekawym jest, że mimo, iż zgoda nie stanowi elementu władzy rodzicielskiej wygasa wraz z nią.

Kto musi wyrazić zgodę?


Uprawnionymi do wyrażenia zgody na dokonanie adopcji całkowitej są rodzice. Prawo reguluje również sytuację, gdy zgoda została złożona jedynie przez jednego z nich. W takim wypadku skuteczność zgody zależy od tego czy zgoda drugiego z rodziców do przysposobienia jest potrzebna. Zgodnie z przepisami, zgoda drugiego z rodziców nie jest wymagana, gdy został on pozbawiony władzy rodzicielskiej lub gdy jest on nieznany. Jednak w przypadku gdy brak zgody drugiego z rodziców zachodzi ze względu na trudną do przezwyciężenia przeszkodę w porozumieniu się, wówczas zgoda pierwszego nie jest skuteczna.


Nowy akt urodzenia


Adopcja całkowita objęta jest tajemnica, zaś adoptowany traci swój dotychczasowy stan cywilny, w konsekwencji czego sporządzony zostaje nowy akt urodzenia dziecka. W nowym akcie urodzenia jako rodziców adoptowanego wskazuje się osoby, które dokonały adopcji. Dotychczasowy akt urodzenia zawiera wzmiankę dodatkową o sporządzeniu nowego aktu, nie podlega ujawnieniu. Nie wydaje się także z niego odpisów. Jedynie sąd ma prawo wglądu do pierwotnego aktu urodzenia oraz przysposobiony po uzyskaniu pełnoletności.


Nierozwiązalność i inne cechy adopcji całkowitej.


Najważniejsze cechy przysposobienia całkowitego – nazywanego potocznie mianem adopcji całkowitej.


  • nierozwiązywalność. Nierozwiązalność wiąże się z trwałą więzią pomiędzy adoptowanym dzieckiem a jego „nowymi” rodzicami. Wyłączona zostaje możliwość rozwiązania przysposobienia, na które rodzice wyrazili zgodę przed sądem opiekuńczym. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę dziecka.
  • Tajemnica przysposobienia to kolejna z cech charakteryzujących adopcję całkowitą. Wiąże się ona z nieudostępnianiem danych związanych z urodzeniem (z wyłączeniem wyjątków wskazanych w ustawie). Adoptowany zostaje włączony do rodziny, która dokonała adopcji.

Adopcja niepełna


Adopcja niepełna jest orzekana na żądanie przysposabiającego. W jej wyniku powstaje stosunek prawny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, z tym, że skutki rozciągają się również na zstępnych przysposobionego (jego potomstwo).W wyniku adopcji niepełnej nie powstają wzajemne prawa i obowiązki pomiędzy adoptowanym i jego zstępnymi a krewnymi osoby, która dokonuje adopcji.W wyniku orzeczenia adopcji niepełnej nie powstaje również stosunek pokrewieństwa pomiędzy zstępnymi a innymi krewnymi przysposabiającego. Wyjątek stanowią dzieci adoptowanego, gdyż osoba dokonująca adopcji będzie ich dziadkiem.
Co ważne, nowi rodzice uzyskują władzę rodzicielską nad dzieckiem, a władza dotychczasowych rodziców ustaje. Jednakże więzi łączące adoptowanego z jego rodziną, naturalną pozostają zachowane, gdyż adoptowany wciąż zostaje członkiem jego naturalnej rodziny.”



źródło- specjaliści

1 komentarz:

  1. Dla mnie to dość skomplikowane ale jeśli chodzi przecież o takie sprawy związane z prawem to są profesjonaliści https://radcaprawny-trojmiasto.pl/prawo-rodzinne-i-opiekuncze/ . Właśnie z nimi muszę się skontaktować w sprawie pokrewieństwa mojej przyrodniej siostry. Mam nadzieję, że pomogą mi rozwikłać sprawę.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)