Strony

sobota, 22 grudnia 2018

Wesołych Świąt


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, pragnę Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Zdrowych, Wesoły Świąt, spędzonych w rodzinnym gronie. Spełnienia marzeń podczas tych pięknych chwil.

piątek, 14 grudnia 2018

Grafomotoryka - motoryka mała - ćwiczenia


Kolejne ćwiczenia, tym razem usprawniamy motorykę małą.

Ćwiczenia w formacie PDF.

Zadania ze spiralą polecam zrobić na różne sposoby - dzieci mogą prowadzić ołówek  po linii nie odrywając go lub równocześnie robić dwie spirale  jedną i drugą ręka nie odrywając ołówka od kartki.

 Spirala 

Literopodobny kształt ciągły m

spirala 2

ćwiczenia wspomagające koncentracje


Dzisiejszy post dotyczy koncentracji, a dokładnie  ćwiczeniom wspomagające i usprawniające koncentrację. Zachęcam do pobrania, wydrukowania i ćwiczenia. Trzy stopnie trudności- zaczynamy oczywiście od najłatwiejszego. 






Koncentracja - symbol poziom łatwy 
koncentracja - poziom średni  
Koncentracja- poziom trudny


niedziela, 4 listopada 2018

Ćwiczenie wspierające pamięć oraz koordynację oko- ręka - Święto Niepodległości


Ćwiczenie, które świetnie się nadaje do poprawy koordynacji wzrokowo-ruchowej, syntezy wzrokowej oraz pamięci.

Poniżej link do ćwiczenia w formacie PDF do pobrania. Ćwiczyć można na wiele sposobów, dla uczniów o dużych trudnościach z koordynacją oko-ręka oraz syntezę  wzrokową (  4 -5 klasa sp), podajemy kartę pracy i prosimy, aby najpierw przeczytało, a następnie przepisało cały tekst do zeszyty, bądź jeśli potrafi niech zapamięta po jednym zdaniu i zapisuje je z pamięci ( od razu wspomagamy procesy pamięciowe). Dla uczniów z klas 5 proponuje, aby ćwiczenie wykonać w formie pamięciowej. Na początku każdy z uczniów czyta tekst, a następnie stara się zapamiętać jak najwięcej i samodzielnie zapisać. Ważne, aby uczniowie samodzielnie się kontrolowali i sami sprawdzili sobie poprawność zapisu.

Podczas tego ćwiczenia  doskonalimy i kształtujemy :

  1. koordynację wzrokowo-ruchową, 
  2. syntezę wzrokową, 
  3. procesy pamięci,
  4. samokontrolę 
  5. samodzielność, 

Karta Pracy do pobrania   Święto Niepodległości

Pozdrawiam i zapraszam na kolejne ćwiczenia niebawem.

piątek, 24 sierpnia 2018

koordynacja wzrokowo-ruchowa - Ćwiczenie

pixabay.com/manualne

Prawidłowa koordynacja wzrokowo- ruchowa jest niezbędna do nauki pisania  oraz czytania. Dlatego drodzy rodzice ćwiczcie ją kiedy tylko możecie.  Dodaje  ćwiczenie, które pomaga w usprawnianiu i doskonaleniu koordynacji oko- ręka, lecz to tylko może być podpowiedź do Waszych ćwiczeń. 

 Ćwiczenie należy wydrukować i zalaminować ( opcjonalnie), Następnie wyciąć z pierwszej strony prostokąty i linie wzdłuż nich, ćwiczenie na drugiej stronie również należy wyciąć  kwadraty, a każdy kwadrat przeciąć na dwie części w  zależności od wieku dziecka. Stopień trudności musi być dostosowany do możliwości ucznia. Młodsze dzieci na dwie równe części - połowy , natomiast starszym dzieciom można przeciąć w dowolny sposób., Zadanie polega na dopasowaniu dwóch takich samych elementów. Powodzenia i dobrej zabawy życzę:) 


Plik do druku : ) Koordynacja wzrokowo-ruchowa :)

piątek, 22 czerwca 2018

Ćwiczenie usprawniające funkcje słuchowo- jezykowe.

Witam serdecznie po długiej nieobecności.

Od razu przychodzę do Was z ćwiczeniem, które pomaga w doskonaleniu funkcji słuchowych oraz wzbogaca słownictwo bierne i czynne dzieci. Warto jest ćwiczyć więc zapraszam do pobrania ćwiczenia w formacie PDF  -  Ćwiczenie usprawniające funkcje słuchowo- językowe 

piątek, 18 maja 2018

Moja książka w księgarniach.

Kochani, już w przyszły piątek będzie dostępna  w sprzedaży moja kolejna książka.


Książkę napisana została z myślą o nauczycielach i terapeutach pracujących z dziećmi ze specyficznymi trudnościami w nauce. Można w niej znaleźć programy rewalidacji, które pomogą w codziennych obowiązkach oraz scenariusze zajęć z opracowanymi kartami pracy gotowymi do wykorzystania podczas terapii z podziałem na zaburzone funkcje:
- wzrokową,
- słuchowo-językową,
- koordynację wzrokowo-ruchową
oraz dla uczniów z innymi zaburzeniami m.in. zespół Aspergera, zespół Downa, afazja, autyzm, upośledzenie w stopniu lekkim, z niedosłuchem.




W poradniku zamieszczone są wzory opinii wydawanej dla rodziców, zespołu orzekającego oraz wzór karty zajęć rewalidacyjnych oraz korekcyjno-kompensacyjnych




To jest moja druga książka - pierwszą napisałam na temat dysleksji wraz z ćwiczeniami. 

Zapraszam serdecznie. 

środa, 25 kwietnia 2018

' doble' wiosenne :)

Świetna gra na koncentracje, spostrzegawczość, pamięć, szybkość w podejmowaniu decyzji. Gra edukacyjna skonstruowana na wzór dobble - zachęcam do pobrania, wydrukowania, zalaminowania i zabawy z dziećmi  swoimi i uczniami :) Dobble wiosenne

wtorek, 24 kwietnia 2018

osobowość ucznia dyslektycznego .



Osobowość ucznia dyslektycznego -  prezentacja multimedialna 
Prezentacja pochodzi z mojego szkolenia dla Rady Pedagogicznej.
Oprócz osobowości, omawiałam również kwestie tego jak widzi i pisze uczeń dyslektyczny.

Może kilka zdjęć pomoże Nam zrozumieć dyslektyków, oczywiście przedstawionych obrazów nie można dopisać do każdego ucznia dotkniętego zaburzeniem.  O dysleksji i samoocenie ucznia pisałam już wcześniej. Zapraszam do przypomnienia. A więcej na temat dysleksji oraz ćwiczenia  znajdziecie  w mojej książce









Mam nadzieję, że teraz trochę lepiej zrozumiemy czym jest tekst pisany dla dyslektyka.  




wtorek, 3 kwietnia 2018

Terapia pedagogiczna - pomoc dla Twojego dziecka

Kochani,   jeżeli Wasza pociecha ma problemy z nauką, koncentracją, spostrzegawczością, analizą i syntezą słuchową czy wzrokową, koordynacją wzrokowo-ruchowa. serdecznie zapraszam do kontaktu. Prowadzę zajęcia z uczniami ze specyficznymi trudnościami w nauce oraz dziećmi, które nie mają zdiagnozowanych problemów, na terenie Nowego Targu.
Proszę o kontakt, chętnie pomogę i Twojemu dziecku.

Radwańska Anna
Pedagog i terapeuta.






Zajęcia terapii  pedagogicznej skierowane są do uczniów:

  • z problemami w nauce czytania, pisania  oraz matematyki, ( w tym rozumienie przeczytanego tekstu, dysleksją, dysgrafia, dysortografia,)
  • niską koncetracją i motywacją do działania,
  • słabą pamięcią i spostrzegawczością, 
  • miewają trudności z adaptacji  w środowisku szkolnym, 
  • zaburzenia funkcji słuchowych i wzrokowych. 
  • Zaburzenia koordynacji wzrokowo- ruchowej, 
  • Zaburzenia motoryki małej i dużej.

Podczas zajęć kieruje się 6 zasadami  I. Czajkowska, K. Herda (1989) 

  1. Zasadę indywidualizacji środków i metod oddziaływania korekcyjnego.
  2. Zasadę powolnego stopniowania trudności w nauce czytania i pisania, uwzględniającego złożoność tych czynności i możliwości percepcyjne dziecka.
  3. Zasadę korekcji zaburzeń: ćwiczenia przede wszystkim funkcji najgłębiej zaburzonych i najsłabiej opanowanych umiejętności.
  4. Zasadę kompensacji zaburzeń: łączenia ćwiczeń funkcji zaburzonych z ćwiczeniami funkcji niezaburzonych w celu tworzenia właściwych mechanizmów kompensacyjnych.
  5. Zasadę systematyczności.
  6. Zasadę ciągłości oddziaływania psychoterapeutycznego.

Najważniejsze: program zajęć opieram na MOCNYCH STRONACH DZIECKA.


wtorek, 13 marca 2018

Ćwiczenie ortograficzne - RZ po spółgłoskach.

Zapraszam do skorzystania z ćwiczenia, które ma za zadanie  doskonalenie ortografii, ale również percepcje wzrokową  i integrację oko-ręka.
Plik w PDF   Wyrazy z "Rz" po spółgłoskach.

środa, 7 lutego 2018

Zgadnij co to ! - Gra edukacyjna dla starszych uczniów Szkoły podstawowej.




Gra edukacyjna stworzona na wzór gry „ Zagadnij, kto to !.
Zadaniem ucznia jest zadawanie takich pytań, aby w najmniejszej ilość podpowiedzi ze strony drugiego gracza odgadnąć jaki wyraz ukrywa. 
Zabawa dla dwóch osób. Grę można stosować w starszych klasach szkoły podstawowej. Wzbogaca ona umiejętności słuchania, zadawanie pytań, które mają przynieść konkretną odpowiedź, spostrzegawczość, koncentrację i skupienie oraz utrwalają poprawną pisownie wyrazów trudnością ortograficzną.

Gra edukacyjna - Zgadnij, co to !.  Gra jest opracowana w formacie PDF,  należy wydrukować dwukrotnie,  i zalaminować( będzie długo służyć ). 

 Można grać  na kilka sposobów, ja opisze dwa, które dobrze się sprawdzają podczas zajęć z uczniami. 

1. Obie plansze należy rozciąć,  każdy z  graczy dostaje jedną talię. Pierwszy gracz wybiera wyraz, a drugi stara się go znaleźć.  Gracz, który zadaje pytania, eliminowane karty może odkładać na bok, wtedy obraz  gry staje się jaśniejszy. 
2. Jedną plansze należy rozciąć i dać  graczowi, który wybierze kartę z wyrazem. Drugi gracz otrzymuje całą plansze i może wykreślać pisakiem suchościeralnym  wyrazy, które eliminuje. 

Grę wygrywa ta osoba, która w mniejszej ilości pytań znalazła szukany wyraz. 




wtorek, 6 lutego 2018

Szukasz i znajdujesz - gra edukacyjna - na wzór Dobble. Wersja na Walentynki .


Szukasz i znajdujesz to gra edukacyjna, która rewelacyjnie sprawdza się podczas zajęć korekcyjno - kompensacyjnych ale również na każdych innych lekcjach. Gra rozwija spostrzegawczość wzrokową, koncentrację i skupienie uwagi, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, współzawodnictwo i zdrowa rywalizację.
 Celem gry jest znalezienie wspólnego elementu dla dwóch kart ( jedną kartę ma dziecko, a drugą prowadzący) Przy każdorazowym starciu wygrywa ten gracz, który jako pierwszy znajdzie parę wyrazów( trzeba powiedzieć co to za para). Może się zdarzyć, że dwóch uczniów odpowie w tym samym momencie, wtedy kartę odkładamy na sam koniec stosu.

tym razem gra w wersji walentynkowej - z okazji zbliżającego się święta.
Talia zawiera 31 kart po 6 obrazków na każdej karcie.



Gra edukacyjna- szukasz i znajdujesz  - Gra jest w formacie PDF w kolorze. Należy wydrukować i zalaminować, wtedy będzie służyła przez wiele wiele chwil. 



poniedziałek, 5 lutego 2018

Karty Grabowksiego- Świetny sposób na naukę matematyki :)

Skuteczność Karty Grabowskiego na zajeciach terapii pedagogicznej i logopedycznej.

Karty Grabowskiego zostały stworzone w 1995 roku przez matematyka i trenera lekkiej atletyki Andrzeja Grabowskiego. Powodem, dla którego powstały, była chęć pomocy dzieciom w nauczeniu tabliczki mnożenia. W późniejszym czasie powstały karty „dodawanie i odejmowanie” oraz „gry logiczne” . Karty pomagają w sposób szybki i przyjemny przyswoić tabliczkę mnożenia – Nauka poprzez ZABAWĘ. Oprócz tego, że dzieci uczą się w miły i przyjejmny dla nich sposób, mają możliwość doskonalić inne cenne  funkcje rozwoju min: współzawodnictwo, zdrowa rywalizacja, spostrzegawczość, koncentracja, skupienie, myślenie logiczne oraz umiejetność szybkiego podejmowania decyzji.

„Tabliczka mnożenia”
To zestaw 2 talii po 55 kart, jedna określa działania mnożenia – oznaczone są kolorem czarnym  i co najważniejsze pokazują naprzemnienność mnożenia, a drugie ich wyniki i są w kolorze czerwonym. Na każdej karcie znajdują się również kafelki, dzięki którym mnożenie jest ukazane w sposób obrazowy/graficzny.











 „Dodawanie i odejmowanie”
Zestaw 58 kart, 9 dwustronnych małych kart ze znakami matematycznymi i szablon grafu.
Karty są podzielone na 5 kolorów  - 44 karty: zielone, czarne, niebieskie i czerwone pokazane są liczby od 0 -10, 10 kart w kolorze purpurowym przedstawia liczby od 11-20 , 4  są to dżokery, które symbolizują niewiadomą.
Kartami mogą już uczyć się dzieci w klasie „0”,i świertnie przygotowują do opanowania kolejnej, trudnej umiejętności, jaką jest tabliczka mnożenia.  Każda karta posiada graficzny obraz zapisanej liczby.
Można układać równania o bardzo ztóznicowanym poziomie.




„Gry Logiczne”
W skład zestawu wchodzą karty 36 sztuk w 3 kolorach: zielony, niebieski i czerwony, 63 patyczków w takich samych kolorach, co karty oraz pionków i kostki do gry.
Karty uczą podstaw liczenia i myślenia logicznego, które jest niezbedne do kształtownaia się umiejętności matematycznych.


Podsumowując – Wszystkie trzy warianty kart grabowskiego są niewzykle przydatne podczas terapii peagogicznej jak i logopedycznej.  Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju gry i zabawy, wówczas zdobywawnie wiedzy i umiejętności  nie jest dla nich przykrym obowiązkiem, wręcz przeciwnie dzieci, uwielbiają korzystać z kart i pracować na nich. 


Karty Grabowskiego można kupić na stronie internetowej : TU

wtorek, 30 stycznia 2018

Gra szukaj i znajdź - ortograficzne - z wyrazami zawierającymi " ó" niewymienne.

Dobble ortograficzne - z wyrazami, które zawierają "ó" niewymienne. Są to wyrazy, które trzeba zapamiętać, więc z pewnością warto je przypomnać najlepiej w formie zabawy.
Polecam serdecznie  Dobble należy wydrukować, porozcinać i zalaminować( będą dłużej służyły)

Zasady gry:
Nauczyciel, rodzic  czy dzieci, rozdają z tali kart każdemu uczestnikowi po jednej karcie, treścią do dołu.(dopiero przed samym rozpoczęciem gry można odrówcić kartę)  Zadaniem każdego gracza jest znalezienie pary wyrazów, które będą znajdowały się na karcie położej na środek stołu przez nauczyciela z kartą gracza.  Kto piewszy zobaczy u siebie parę, kto pierwszy znajdzie parę, zabiera kartę . Wygrywa ten, kto ma najwięcej kart.



dobble - wyrazy z ó niewymiennym cześć 1
dobble - wyrazy z ó niewymiennym część 2


wtorek, 23 stycznia 2018

Zakoduj - ćwiczenia.

Ćwiczenie rozwijające myślenie logiczne oraz umiejętności kodowanie i odczytów z tabel.
Zadanie w formie PDF.   - Zakoduj,

wtorek, 9 stycznia 2018

Działania matematyczne - dodawanie do 50.





Działania matematyczne - dodawanie do 50






Zadanie polega na dodaniu do siebie 3 różnych liczb, których suma  będzie wynosić 50.  Istnieje wiele takich możliwości - niech dzieci znajdą ich jak najwięcej.
Plik jest w formacie PDF .

czwartek, 4 stycznia 2018

Triominos - trójkątne domino. SZ, CZ, S

Dzisiaj ponownie gra Triominos( trójkątne dominio- zasady bardzo podobne, należy tak dopasować każdy trójkąt, aby każda jego część pokrywała się z  kolejnym) - lecz nie zajmiemy się ortografią,  teraz spostrzegawczość  i koncentracja








Triominos - tym razem ćwiczymy spostrzegawczość i koncentracje

Wydrukujcie i wytnijcie trójkąciki, nastepnie zadaniem dziecka  jest dopasowania wszystkich cześci, tak aby tworzyły jedną całość ( na boku jednego trójkąta i drugiego przylegającego do niego  musi być taki sam wyraz, )

wtorek, 2 stycznia 2018

Ćwiczenie na koncentracje i spostrzegawczość wzrokową.

Ćwiczenie na koncentracje i spostrzegawczość wzrokową.

Serdecznie zapraszam do pobrania  Karta Pracy z formacie PDF

Koncentracja oraz spostrzegawczość wzrokowa,