sobota, 2 stycznia 2016

Miłość a Zakochanie !!??

Miłość a zakochanie !?

Jak jest różnica ??


Miłość Miłość( teoria Sternberga) : można opisać na trzeba obszarach : namiętności, intymności, zaangażowaniu. Wszystkie te trzy cechy mogą ulec zmianie podczas trwania związku.

 • Namiętnością nazywamy przeżywanie silnych zarówno pozytywnych jak i negatywnych emocji. Gdy Nasza namiętność jest bardzo intensywna wyrażana jest poprzez: pożądanie, radość podniecenie, zazdrość, niepokój. Takim stanom towarzyszy bardzo silna motywacja, potrzeba bycia z bliska osobą( bliskość fizyczna)
 • Intymność- Inaczej bliskość, to pozytywne uczucia wzmacniające relacje między partnerami. Sternberg tłumaczy to pojęcie następującymi cechami:
  - dbanie o dobro partnera
  - obustronny szacunek
  - wzajemne przeżywanie szczęścia
  - przekonanie, że można liczyć na partnera w potrzebie
  - wzajemne zrozumienie
  - dzielenie się przeżyciami, dobrami duchowymi i materialnymi
  - wzajemne wsparcie uczuciowe
  - wymiana intymnych informacji
  - partner jest ważnym elementem naszego życia
  Intymności w dużej mierze, jak nie zupełnie polega na bardzo dobrej komunikacji między partnerskiej. Jeśli umiemy prowadzić dialog, jesteśmy w stanie rozwiązać każdy problem i stworzyć udany związek. Na początku związku intensywność bliskości jest stosunkowo niski – wynika to z braku dostatecznej znajomości drugiej osoby lecz wskaźnik się podnosi wraz z rosnącym zaangażowaniem.

 • Zaangażowanie ( decyzja/zobowiązanie ) - Są to wszelkie działania oczywiście świadome, które prowadzą aby związek stał się silny i trwały. Sami decydujemy czy związek jest dla nas satysfakcjonujący i czy chcemy w nim być. Intensywność kontrolujemy sami czym zaangażowanie jest większe, związek jest trwalszy- ludzie w nim pozostający są bardzo szczęśliwi.

Zakochanie


Zakochanie – początek miłości:) jest to stan związania emocjonalnego z druga osobą. Charakteryzuje się obsesyjnym myśleniem o drugiej połówce a także chęcią ciągłego przebywania z nią. W tym stanie dominuje przede wszystkim pierwszy czynnik miłości „Namiętność”


Objawy zakochania :)
 • uczucie lekkości, nierzadko brak apetytu
 • ciągle myślenie o obiekcie westchnień ( od świtu do nocy )
 • brak logicznego myślenia- a na pewno trudności
 • Motyle w brzuchu :)
 • czekanie na kontakt, spotkanie z ukochaną osobą
 • bezsenność
 • patrzenie na świat przez pryzmat drugiej połówki

Różnica pomiędzy miłością a zakochaniem jest prosta.
Miłość to trwały, szczęśliwy, dojrzały związek opierający się na zaufaniu gdzie wypełnione są wszystkie trzy czynniki – namiętność, intymność i zaangażowanie. Natomiast Zakochanie – to przede wszystkim namiętność – chęć bycia z drugą osobą. Lecz bez zakochania nie ma MIŁOŚCI
:)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)