sobota, 21 listopada 2015

Jak się uczyć aby sie "nauczyć " ???

Jak się uczyć aby się „ nauczyć ”??!

Istnieje wiele teorii na temat skutecznego uczenia się, jest wiele technik opisujących w jaki sposób powinniśmy się uczyć uwzględniając nasz typ charakteru, osobowości, W tym artykule chciałabym opisać jak najlepiej się uczyć bez zagłębiania się we wszystkie czasami niezrozumiałe dla nas techniki.
Wyróżnić możemy dwa zakresy nauki- uczyć się możemy zarówno w domu jak i w szkole.

Dzisiaj zajmiemy się Uczeniem w Szkole !

Oczywiście uczenie się jest to przyswajanie potrzebnej nam wiedzy ale również robienie „ notatek” jak również zapamiętywania poprzez powtarzanie i wreszcie wykorzystanie zdobytej wiedzy .

W efektywnym uczeniu się wyróżnić można 4 etapy :

 1. Przygotowanie się o nauki( do lekcji, wykładów, ćwiczeń )
 2. Aktywne słuchanie
 3. Dobre notowanie
 4. powtarzanie przyswojonych wiadomości


Czym jest przygotowanie się do nauki? Jak poprawnie się przygotować ?

Bardzo często zdarza się, że lekceważymy przygotowanie się do zajęć /lekcji wydaje się nam to zbędne/niepotrzebne a to nic bardziej mylnego,W nauce bardzo istotnym czynnikiem jest prawo pamięci im częściej uczeń/student ma do czynienia z daną wiedza szybciej ją sobie przyswaja dlatego warto przed lekcją/ wykładami przeczytać temat co ułatwi nam zrozumienie określonej wiedzy, będziemy mieli możliwość zadawania pytań nauczycielowi/wykładowcy w razie jakichkolwiek wątpliwości.


Aktywne słuchanie czym jest? Czym różni się „ Słyszenie od Słuchania ”


Przy poprawnym opanowaniu kolejnej umiejętności jaką jest Aktywne słuchanie możemy maksymalnie wykorzystać informacje podawane przez nauczyciela/wykładowce.

Słyszenie a słuchanie jaka jest różnica- wielka ! Słyszenie odbywa się w sposób automatyczny i bierny, pasywny natomiast Słuchanie jest mentalnym wysiłkiem wymagającym aktywnego udziału w zajęciach/ lekcji czyli zapamiętywaniu/zapisanie i analiza/ stosowanie wysłuchanej wiedzy.
Podczas zaangażowania się w treści podawane przez nauczyciela, skupieniu się na tym co do nas mówi, na koncentracji omawianego materiału jesteśmy w stanie uzyskać lepsze rezultaty w nauce.

Aktywne uczestnictwo w lekcji jest bardzo dobrym nawykiem / zwyczajem – dzięki niemu dziecko szybciej zapamięta niż miało by „ siedzieć ” cicho w ławce i notować.
Lepsze i szybsze zapamiętywanie osiąga się tylko wtedy gdy uczestniczy się w lekcji -zadaje pytania, analizuje, rozwiązuje to wszystko sprawia, że pozostaje w jego pamięci o wiele więcej śladów informacji, Które wykorzystamy w ostatnim etapie uczenia się .Dobre Notowanie :Jak notować ?


Dobre notatki są bardzo ważnym czynnikiem w procesie zapamiętywania.

Układ notatki powinien odzwierciedlać :
 • ważność elementów przedstawionym podczas lekcji
 • ich związki, relacji między sobą i ewentualnie między informacjami już znamymi
 • kolejność w jakiej zostały przedstawione


Jest wiele sposobów na zapisanie notatek między innymi :
 • Pisanie skrótami ( np. min, itp. itd.)
 • Tworzenie mapy myśli ( zapisujemy słowa -klucz na środku kartki i zapisujemy od strzałek wszystkie słowa, które się na kojarzą z dana rzeczą )
 • Podkreślania istotnych informacji
 • Stosowanie kolorowych długopisów
 • zapisywanie ważnych elementów lekcji WIELKIM GRUBYMI LITERAMI

Wszystkie powyższe czynności są bardzo pomocne w ostatnim etapie uczenia się a mianowicie POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI

Co to znaczy powtórzyć informacje?

Powtarzanie nie jest kilkugodzinnym „ siedzeniem ” nad książkami wręcz przeciwnie jeśli spełnimy wszystkie poprzedzające czynności wystarczy krótka powtórka wiedzy po przyjściu do domu, w tracie powrotu do domu ( tutaj możemy wykorzystać chwilę kiedy jedziemy tramwajem, autobusem, pociągiem itp.) oraz powtórzenie wieczorem czy ten nazajutrz przed lekcji.
Wszystko to sprawi, że wiedza zdobyta przez nas nie ulotni się jak to bywa bardzo często ( ciekawostka – już po 10 min. zaczynamy gwałtownie zapominać przyswojone wiadomości a po 24 godzina nie pamiętamy już 80 %) Wykorzystajmy wiedzę jaka otrzymujemy od naszych nauczycieli wtedy zaoszczędzimy sobie sporo czasu na naukę przed ważnymi sprawdzianami.

Gwarantuje sukces przy takim uczeniu się – sama skorzystałam z tej wiedzy i uwierzcie mi uczyłam się tylko prze 30 min dziennie a miałam stypendium premiera.


Porada – nie spóźniajmy się na zajęcia – najważniejsze informacje zawsze są podawane za początku lekcji.

Pozdrawiam

materiał pomocniczy :
Jak uczyć się szybko i skutecznie” – Bożena Cioch i Ewa Misiura - Kolejko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję serdecznie, że zajrzałeś na mojego bloga.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie:)
Podziel się ze mną, Swoją opinią na powyższy artykuł:)